Tüp Bebek Tutunma Belirtileri

Tüp bebek tutunma belirtileri, embriyo transferi sonrasında embriyonun rahme tutunup tutunmadığını anlamak için gözlemlenen belirtilerdir. Tüp bebek tedavisi sonrasında, gebeliğin başlaması ile birlikte anne adayının bedeninde birtakım değişimler meydana gelir. Bu değişimlerin çoğunluğu hormonlarla ilgilidir. Rahim duvarı, embriyonun tutunabilmesi için kalınlaşmıştır. Embriyo ise salgıladığı hormonlar yardımı ile rahim duvarına yapışır ve buradaki kan damarları ile bağ kurar. Bu sırada anne adayı da bedeninde meydana gelen değişimleri hissedebilir. Embriyo transferinden sonraki iki hafta içerisinde karın ağrısı, yerleşme kanaması (tutunma kanaması) ve mide bulantısı gibi belirtiler deneyimlenebilir. Ancak bazı kişilerde bu belirtilerin şiddeti fark edilemeyecek kadar azdır. Bu yüzden yazı boyunca bahsedeceğimiz belirtiler, bireyde gözlemlenmemiş olsa bile gebelik meydana gelmiş olabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, döllenmenin dış ortamda gerçekleşmesine ve döllenen yumurtaların anne adayının rahmine yerleştirilmesine olanak sağlayan özel bir kısırlık tedavisidir. Tüp bebek tedavisi sayesinde her yıl infertilite (kısırlık) sorunu yaşayan on binlerce çift çocuk sahibi olmaktadır. Tüp bebek tedavisi olan kadınlarda, embriyonun rahme tutunması ile birlikte bazı belirtiler deneyimlenmektedir. Bu belirtiler tutunma belirtileri veya yerleşme belirtileri olarak bilinmektedirler. Yazımızın devamında bu belirtilerin detaylarından bahsedeceğiz. 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Tutunma Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi sonrası tutunma belirtileri arasında yerleşme kanaması, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi belirtiler yer almaktadır. Ancak gebelik, bu belirtiler gözlemlenmeden de ortaya çıkabilmektedir. Yani embriyo transferinden yaklaşık iki hafta sonra, herhangi bir belirti deneyimlenmese bile mutlaka hamilelik testi yaptırılmalıdır. 

Tüp Bebek Sonrası Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Tüp bebek tedavisi sonrasında anne adayı, embriyo transferinden yaklaşık 2 hafta sonra bazı belirtiler deneyimlemeye başlayabilir. Ancak yalnızca bu belirtilere bakarak hamile kalıp kalmadığını anlaması mümkün değildir. Mutlaka gebeliğin belirlenmesi amacıyla yapılan idrar testlerine veya kan testlerine başvurulmalıdır. 

Tüp Bebek Sonrası Tutunma ve Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek sonrası tutunma belirtileri, çoğu zaman bireyin fark edemeyeceği boyutlardadır. Belirtilerin şiddeti gebeliğin çok daha ilerleyen dönemlerinde artış göstermektedir. Bu yüzden belirtileri takip etmeye gerek kalmadan, embriyo transfer işleminden yaklaşık 2 hafta sonra gebelik testi ile bireyin hamile kalıp kalmadığı anlaşılabilir.

Tüp Bebek Sonrası Tutunma Kanaması Olur Mu?

Tüp bebek tedavisi sonrasında, embriyonun rahme yerleşmesi ile birlikte ‘’yerleşme kanaması’’ veya ‘’implantasyon kanaması’’ olarak bilinen durum meydana gelebilir. Yerleşme kanaması görece kahverengi tonlarındadır, hafiftir ve herhangi bir pıhtı içermez. Birkaç saat boyunca sürebildiği gibi birkaç gün boyunca da devam edebilmektedir. Eğer kanama, bahsi geçen tarife uymuyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşülmelidir. Bununla birlikte yerleşme kanaması herkeste gözlemlenen bir belirti değildir. Her 10 kadından yalnızca 1’i veya 2’si yerleşme kanaması deneyimlemektedir. Bu yüzden yerleşme kanamasının olmaması gebeliğin meydana gelmediği manasına gelmez.

Tüp Bebek Tedavisinde Tutunma Olmazsa Ne Olur?

Embriyonun rahme tutunamadığı durumlarda gebelik gerçekleşmez ve tüp bebek tedavisi başarısız kabul edilir. Tutunmanın gerçekleşmediğinden emin olmak için embriyo transferinden en az 2 hafta sonra gebelik testi yapılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

Tüp bebek tedavisi gerektiğinde tekrarlanabilir. Tedavinin tekrarlama sayısına yönelik herhangi bir sınırlandırma yoktur. Bununla birlikte eğer birden fazla tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanmışsa farklı uygulamalara da başvurulabilir. Bu uygulamalar arasında PRP ile yumurtalık gençleştirme veya PRP ile tüp bebek tedavisi gibi uygulamalar yer almaktadır. Bahsi geçen uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için internet sitemizde yer alan ‘’PRP ile Tüp Bebek Tedavisi’’ isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.


Doktora Sorun!
Call Now Button