Tüp Bebek Tedavisi Sonrası

Tüp bebek tedavisi, kısırlık (infertilite) sebebiyle gebeliğin mümkün olmadığı durumlarda, çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi için yapılan gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. Bu tedavinin öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Tedavi öncesinde dikkat edilmesi gereken faktörler, doktor tarafından özenle değerlendirilecektir. Tüp bebek tedavisi sonrası süreçler ise çiftlerin dikkat etmesi gereken faktörler barındırmaktadır. Doktorlar, çiftleri tüp bebek tedavisi sonrası dikkat edilmesi gereken konular hakkında detaylı olarak bilgilendirirler. Mesela tüp bebek tedavisi sonrası cinsellik, kanama ve hamilelik belirtileri gibi konular hakkında detaylı bilgilendirmeler yaparlar.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Hamile Kalanlar Ne Yapmalı?

Tüp bebek tedavisi sonrası hamile kalan kadınlar, eğer şartlar uygunsa mutlaka gebelik takibi veya riskli gebelik takibi gibi hizmetler almalıdır. Bu gibi uygulamalar sayesinde, gebeliğin başından doğuma kadar hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı tıbbi imkanlar dahilinde güvence altına alınabilir. Gebeliğin gerçekleşmesini zorlaştıran bazı faktörler, meydana gelen gebeliklerin gidişatını da tehlikeye atabilmektedir. Bu yüzden tüp bebek tedavisi ile hamile kalanlar, gebelik sürecinde doktor kontrollerini kesinlikle aksatmamalıdırlar.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Embriyo transferi sonrası bir süre ağır ve yorucu sportif faaliyetlerde bulunulmamalıdır.
  • Vajinal enfeksiyon riskinin en aza indirilebilmesi için anne adayının yüzme gibi faaliyetler gerçekleştirmemesi önerilir. Aynı şekilde bir süre ayakta duş alması, küvet kullanmaması da tavsiye edilmektedir.
  • Ağırlık kaldırılmamalı, ağır işler yapılmamalıdır.
  • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar, tam olarak doktorun önerdiği dozlarda ve sıklıkta kullanılmalıdır. Eğer yeni bir ilaç kullanılacaksa mutlaka konu hakkında doktora danışılmalıdır.
  • Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.
  • Kurşun gibi zararlı maddeler içeren kimyasallardan uzak durulmalıdır.
  • Embriyo transfer işleminin ardından kasık bölgesinde ağrı ve kahverengi vajinal akıntı gibi şikayetler meydana gelebilir. Bu gibi şikayetler kendiliğinden geçecektir.
  • Tüp bebek tedavisi sonrası çiftler, tüp bebek merkezinde yarım saat kadar dinlendikten sonra evlerine dönebilirler.
  • Embriyo transferi sonrasında anne adayının birkaç gün boyunca yatarak dinlenmesi önerilir. Çiftlerin, tedaviden sonra evlerine dönmek için birkaç saatlik yolculuk yapmasında sakınca yoktur. Ancak daha uzun bir yolculuk gerekiyorsa tedavinin ilk günü, tedavinin gerçekleştiği şehirde konaklanmalı, yolculuk bir sonraki güne ertelenmelidir.

Tüp bebek tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir. 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Sonuçlar Ne Zaman Belli Olur?

Tüp bebek tedavisi sonrasında, sonuçların belli olması için bir süre beklemek gerekir. Embriyo transfer işlemini yani tüp bebek tedavisinin son aşamsını takip eden 2 hafta içerisinde tüp bebek tedavisinin sonuçları belli olur. Bu süreçte çiftler eczaneden temin edebilecekleri gebelik testiyle veya sağlık kuruluşlarında yaptırabilecekleri kan testi ile gebeliğin meydana gelip gelmediğini öğrenebilirler. Kan testleri, eczaneden alınan ve idrar ölçümü yapan testlere kıyasla daha güvenilirdir. 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi sonrası hamilelik belirtileri, genellikle tedavinin sonuçları test ile gözlemlendikten sonra ortaya çıkarlar. 2 haftadan önce gebeliğin gerçekleştiğine veya embriyonun tutunduğuna dair kayda değer bir belirti gözlemlemek zordur. Bununla birlikte bazı kadınlarda bel ağrıları, karın ağrısı ve özellikle sabahları meydana gelen mide bulantısı ortaya çıkabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Adet Düzensizliği Olur Mu?

Tüp bebek tedavisinden sonra eğer tedavi başarılı olursa buna bağlı olarak adet kanamaları kesilir. Bu yüzden adet düzensizliğinden söz edilmez. Ancak tedavinin başarılı olmadığı bireyler, yaklaşık bir ila iki ay boyunca adet düzensizliği deneyimleyebilirler. Bu sorun genellikle kendiliğinden geçer ve ilaç kullanımına ihtiyaç duyulmaz. 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Kasık Ağrısı Olur Mu?

Tüp bebek tedavisi sırasında yapılan embriyo transferinin ardından bir miktar kasık ağrısı hissedilmesi normaldir. Bu ağrı birkaç gün içerisinde azalarak kaybolacaktır.


Doktora Sorun!
Call Now Button