Tüp Bebek Kaç Günde Tutar?

Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferi sayesinde, laboratuvar ortmaında bir süre gelişmiş olan embriyolar rahme bırakılır. Embriyolar, salgıladıkları hormonlar sayesinde, zaten kendisini gebeliğe hazır hale getirmiş olan rahim duvarı ile etkileşime girerler. Zaman içerisinde bölgedeki kan damarları ile bağ kurar, gebeliği başlatacak olan süreçleri harekete geçirir ve rahme tamamen yerleşirler. Bu süreç her bireyde farklı sürelerde tamamlanabilir. Bununla birlikte gebeliğin başarılı olup olmadığı, tüp bebek transferini (embriyo transferini) takip eden 12 ila 14 gün içerisinde belli olmaktadır. Gebeliğin başlamasıyla birlikte annenin kanında ve idrarında beta HCG hormonu artış gösterir. Bu hormon, evde yapılan idrar testleriyle veya sağlık merkezlerinde yapılan kan testleri ile tespit edilebilir; böylece tedavinin başarılı olup olmadığı anlaşılabilir.

Embriyonun Rahme Tutunması Ne Kadar Sürer?

Rahme transfer edilen embriyolar, rahim içerisinde kendilerine uygun bir yer ararlar. Bu yeri bulduklarında ise çeşitli hormonlar yardımı ile rahim duvarında değişimler meydana getirirler. Bu değişimler, embriyonun rahim duvarına tutunmasını kolaylaştırmaya yöneliktir. Gerekli hazırlık tamamlandıktan sonra embriyo rahme tutunur ve rahim duvarındaki kan damarları ile bağ kurar. Böylece gelişim sürecinde ihtiyaç duyduğu besinleri ve destekleyici maddeleri anne adayından alabilir. Bu süreç, daha önce de bahsettiğimiz gibi farklı sürelerde tamamlanabilmektedir. Bu yüzden embriyo transferinden sonra, gebelik testi için 2 hafta kadar beklenmelidir. Daha sonra ise test yapılabilir ve tedavinin başarılı olup olmadığı anlaşılabilir.

Tüp Bebek Tedavisinin Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Tüp bebek tedavisinin sonucu, tedavi son bulduktan 12 ila 14 gün içerisinde belli olmaktadır. Bahsi geçen süre tamamlandıktan sonra çiftler, eczeneden edinebilecekleri idrar testleri yardımıyla tedavinin başarılı geçip geçmediğini öğrenebilirler. Bununla birlikte sağlık merkezlerinde yapılabilen kan testleriyle de gebeliğin başlayıp başalamadığını öğrenmek mümkündür. Kan testleri görece daha güvenli olduğu için çiftler genellikle sağlık merkezlerinde test yaptırmayı tercih ederler.


Doktora Sorun!
Call Now Button