PRP ile Tüp Bebek Tedavisi

PRP ile tüp bebek tedavisi, yumurtalıkların gençleşmesini sağlamak ve gebeliğin meydana gelme ihtimalini arttırmak amacıyla gerçekleştirilen özel bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında öncelikle anne adayının yumurtalıklarına ve/veya rahim duvarına PRP tedavisi uygulanır, daha sonra ise tüp bebek tedavisi gerçekleştirilir. PRP tedavisi, tıbbın pek çok dalında başarı ile kullanılan ve dokuların gençleşmesini desteklediği ile bilinen özel bir uygulamadır. Bu uygulama günümüzde, tüp bebek tedavisi gibi kısırlık tedavileriyle birlikte de kullanılabilmektedir. Böylece rahim duvarı normalden ince olan, over yetmezliği gibi sağlık sorunlarına sahip olan ve art arda başarısız tüp bebek tedavileri geçirmiş olan kadınların gebe kalma ihtimali artabilmektedir.

PRP İle Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

PRP ile tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisinin başarı şansını arttırmak amacıyla gerçekleşen özel bir uygulamadır. Bu uygulamada öncelikle hastanın yumurtalıklarına ve rahim duvarı gibi bölgelerine PRP tedavisi uygulanır. Böylece bahsi geçen dokuların ve organların gençleşmesi, yenilenmesi sağlanır. Daha sonra ise tüp bebek tedavisi gerçekleştirilir. Böylece tedavinin başarılı bir şekilde tamamlanma şansı önemli ölçüde artar. PRP’li tüp bebek tedavisi genelde  yumurtalık yetmezliği olan veya birden fazla tüp bebek tedavisi başarsızlıkla sonuçlanmış olan çiftler tarafından tercih edilmektedir.

PRP İle Yumurtalık Gençleştirme Nedir?

PRP ile yumurtalık gençleştirme, yumurtalıkların genç ve sağlıklı bir yapıya kavuşması amacıyla gerçekleştirilir. Bu tedavi sayesinde azalan yumurtalık rezervi çok daha verimli bir şekilde kullanılmış olur. PRP tedavisi sayesinde yumurtalıklarda meydana gelen yumurta olgunlaşma süreçleri daha ideal bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu da gebelik ihtimalini kayda değer ölçüde arttırmaktadır.

PRP İle Tüp Bebek Tedavisi Neden Yapılır?

PRP ile tüp bebek tedavisi, dişi üreme organlarının çok daha verimli bir şekilde çalışabilmesi ve tüp bebek tedavisinin başarı oranının arttırılması amacıyla yapılmaktadır. Böylece yumurta rezervleri zamanla azalmakta olan kadınların, tüp bebek ile gebe kalma şansı önemli ölçüde artabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde PRP

PRP gibi tedaviler, tüp bebek tedavisine ek olarak sıkça tercih edilmektedir. Bu ek uygulamalar sayesinde, gebeliğin gerçekleşmesinde önemli görevleri olan dokuların çok daha verimli ve ideal bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Bu uygulamalar genel olarak PRP ile tüp bebek tedavisi, PRP’li tüp bebek tedavisi, PRP ile yumurtalık gençleştirme ve Endometrial PRP tedavisi gibi isimlerle bilinmektedir.

PRP ile Tüp Bebek Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

PRP’li tüp bebek tedavisinin avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Rahim duvarı olması gerekenden daha ince olan bireylerde tutunma şansının artmasını sağlar.
  • Yumurtalık rezervi azalan bireylerde, kalan yumurta hücrelerinin daha verimli kullanılmasını sağlar.
  • Gebeliğin meydana gelme ihtimalini görece arttırır.
  • Yumurta hücrelerinin olgunlaşma süreçlerini destekler.

PRP tüp bebek tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

PRP İle Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

PRP ile tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisinin aşamaları gereği yaklaşık 15 ila 17 gün sürmektedir. Bu sürenin yalnızca 15 ila 20 dakikasında PRP tedavisi tamamlanmaktadır.

PRP İle Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP ile tüp bebek tedavisinde PRP tedavisi, genelde tüp bebek tedavisinden birkaç hafta önce veya embriyo transferinden birkaç gün önce gerçekleştirilmektedir. Bu tedavi sırasında hastadan hemen hemen 1 tüp kadar kan alınır. Alınan kan santrifüj işleminden geçirilir. Böylece kanın içerisinde yer alan ve dokuları iyileştirme özelliği olan platelet hücreleri kandaki diğer maddelerden ayrışır. Ayrışan gençleştirici platelet (trombosit) hücreleri özel enjeksiyon uygulamaları yardımıyla, ağrısız bir şekilde hedef bölgelere uygulanır. Tedaviden birkaç gün sonra ise embriyo transfer işlemi gerçekleştirilir. Yumurtalık gençleştirme amacıyla yapılan PRP tedavisi ise genelde tüp bebek tedavisi başlamadan önce gerçekleştirilmektedir.


Doktora Sorun!
Call Now Button