Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Arttıran Faktörler

Tüp bebek tedavisinin başarı oranını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin çoğunluğu anne adayının sağlık durumu ve yaşı ile ilgilidir. Bununla birlikte baba adayı ile ilgili olup da tedavinin başarı oranını etkileyen faktörler de bulunmaktadır. Genel olarak bahsetmek gerekirse tüp bebek tedavisinin başarı oranını arttıran faktörler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Anne adayının yaşı tüp bebek tedavisinin başarı oranını etkileyen en büyük faktördür. Kadınların doğurganlığı, yaşlarının ilerlemesi ile birlikte azalır. Dişi üreme sistemini meydana getiren dokular ve organlar, ilerleyen yaşla birlikte daha az verimle çalışırlar. Bu da gebeliğin meydana gelme şansını ciddi oranda düşürür. Bu yüzden tüp bebek tedavisinin, anne adayının yaşı 35’den küçükken yapılması tavsiye edilir. Böylece tüp bebek tedavisinin başarı oranı çok daha fazla olacaktır.
  • Tedavi öncesinde çiftlerden her iksinin de düzenli olarak spor yapması ve sağlıklı beslenmesi.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması.
  • Stresin kontrol altına alınması, aşırı stresli durumlardan kaçınmak.
  • PRP tedavisi gibi tüp bebek tedavisinin başarı şansını arttıran uygulamalar.
  • Doktor tarafından verilen tavsiyelere uymak.

Tüp bebek tedavisinin başarı şansını arttıran faktörler bu şekilde sıralanabilir.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Ne Kadardır?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı %65 ile %80 arasında değişiklik göstermektedir. Tedavinin başarı oranı, tedavi sırasında kullanılan tekniklere göre büyük oranda değişiklik gösterebilmektedir. Aynı şekilde, daha önce bahsettiğimiz gibi anne adayının yaşı da tüp bebek tedavisinin başarı oranını büyük ölçüde etkilemektedir. Eğer anne adayının yaşı 40’tan fazlaysa daha önce bahsetmiş olduğumuz başarı oranı %20’lere kadar düşebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Nasıl Arttırılır?

Tüp bebek tedavisinin başarı oranını arttırmak için çiftlerden her ikisi de sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak kalmalıdır. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinmelidirler, aşırı stresten kaçınmalıdırlar. Tüp bebek tedavisi geciktirilmemelidir. Çünkü anne adayının yaşı arttıkça tüp bebek tedavisinin başarı şansı da düşmektedir. Bununla birlikte tedavinin, tecrübeli ve uzman bir ekip tarafından, modern tekniklerle gerçekleştirilmesi de başarı şansını önemli ölçüde arttırmaktadır.


Doktora Sorun!
Call Now Button