Tüp Bebek Sağlıklı Mı?

Tüp bebek sağlık açısından risk oluşturmayan bir tedavidir ve tüp bebek ile doğan bebeklerin sağlığında da, tedavi sebebiyle herhangi bir bozukluk ortaya çıkmaz. Tüp bebek tedavisi laboratuvar ortamında gerçekleştiği için bazı çevrelerde; yumurta hücreleri, sperm hücreleri veya embriyo üzerinde genetik değişiklikler yapıldığı anlatılmaktadır. Ancak bunlar tamamen söylentiden ibarettir. Tüp bebek tedavilerinde, baba adayından alınan spermler arasından en kaliteli olanları dikkatle seçilir. Daha sonra ise bu spermler kullanılarak anne adayından alınan olgunlaşmış yumurta hücreleri döllenir. Bu aşamaların hiçbirinde, ileride doğacak olan bebeğin, anne adayının veya baba adayının sağlığını tehlikeye atabilecek bir işleme başvurulmaz. Aksine, gerektiği takdirde rahme yerleştirilecek olan embriyolara genetik testler uygulanabilir. Böylece bebekte bulunması olası olan genetik rahatsızlıklar embriyo transfer işlemi öncesinde belirlenebilir ve rahme yalnızca sağlıklı olan embriyolar transfer edilebilir. Böylece hem tüp bebek tedavisinin başarı şansı artar hem de ileride doğacak olan bebeğin herhangi bir genetik anomaliye sahip olmayacağı tıbbi imkanlar dahilinde garanti altına alınır.

Tüp Bebek Tedavisi Tehlikeli Mi?

Tüp bebek tedavisi tehlikeli bir uygulama değildir. Bu uygulama sırasında anne adayının veya baba adayının sağlığını riske atacak işlemler gerçekleştirilmez. Bununla birlikte tedavinin uzman bir doktor öncülüğünde, tecrübeli bir ekip tarafından, uygun koşullar altında gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, bahsi geçen şartların sağlanmadığı tüm tıbbi uygulamalarda olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de bazı risklerle karşı karşıya kalınabilir.

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi sırasında, anne adayının yumurtlama işlevini destekleyebilmek için çeşitli ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların dozunun, tamamen anne adayına özel olarak hesaplanması gerekir. Aksi takdirde yumurtalıklarda büyüme, karın içinde sıvı birikmesi gibi riskli durumlar meydana gelebilir. Ancak bu riskli durumların meydana gelme oranı son derece düşüktür. Tüp bebek tedavisi sırasında karşılaşılması en olası yan etkiler genelde mide bulantısı ve hafif karın ağrısı gibi şikayetlerdir. Bazı bireylerin tedavinin belli aşamalarında kendilerini yorgun hissetmesi de mümkündür.


Doktora Sorun!
Call Now Button