Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebek tedavisinde, tedavinin başarı şansını arttıran pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de anne ve baba adayının beslenme alışkanlıklarıdır. Sağlıksız bir şekilde beslenen çiftler, üreme sistemi organlarının ideal bir şekilde çalışabilmek için ihtiyaç duydukları besinleri ve destekleyici maddeleri gerektiği kadar alamazlar. Bu da tedavinin başarı şansını olumsuz etkiler. Bu yüzden tüp bebek tedavisi süresince özellikle de anne adayı tükettiği besinlere dikkat etmeli, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek için çabalamalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Neden Önemlidir?

Beslenme düzeni ve beslenme alışkanlıkları tüp bebek tedavisinin başarısı için oldukça önemlidir. Sağlıksız besinler metabolizmanın çalışma düzenini ve hızını olumsuz etkilerler. Bu da uzun vadede bireyin bedensel sağlığını bozabilir, hormonlarla alakalı sorunlar meydana gelebilir. Bahsi geçen sorunlar hem tüp bebek tedavisinin başarısını düşürebilir hem de gebelik sürecinde gebeliğin gidişatını riske atabilir. Bu yüzden tüp bebek tedavisine başlamadan önce hem anne adayı hem de baba adayı sağlıklı bir beslenme düzeni edinmelidir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakmalı, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını düzenli egzersiz ile pekiştirmelidirler. 

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp bebek tedavi sürecinde beslenme ile alakalı şu gibi noktalara dikkat edilmelidir:

  • Tüp bebek tedavisi süresince sıvı alımı son derece önemlidir. Bu yüzden günde 2 ila 3 litre kadar su içmeye özen gösterilmelidir.
  • Tüp bebek tedavisi sırasında anne adayının ideal kilo aralığında bulunması, tedavinin şansını önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu yüzden tedavi öncesinde anne adayına, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi ve düzenli olarak spor yaparak ideal kilo aralığına dönmesi tavsiye edilir.
  • Tüp bebek tedavisinde protein, mineraller ve vitaminler açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Balık ve kuru baklagiller düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Folik asit içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.
  • Çay, kahve ve kola gibi içecekler sınırlandırılmalıdır.
  • Sigara ve alkol bırakılmalı, madde kullanmaktan kesin suretle kaçınılmalıdır.
  • Besinleri kızartarak değil de haşlayarak tüketmeye özen gösterilmelidir.

Tüp bebek tedavisinde beslenme önerileri arasında bunlar yer almaktadır. 


Doktora Sorun!
Call Now Button