Başarısız Tüp Bebek Sonrası

Tüp bebek tedavisi, kısırlık tedavileri arasında en başarılı ve etkili uygulamadır. Buna rağmen bazı çiftlerde, ilk deneme sırasında gebelik meydana gelmeyebilir. Tüp bebek tedavisinin başarısız olmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları anne adayının yaşı ve sağlık duyumuyla ilgiliyken bazıları ise baba adayının sperm kalitesiyle ilgili olabilir. Aynı şekilde tedaviyi gerçekleştiren ekiple alakalı hatalar da tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmış olmasına yol açabilir. Tüp bebek tedavisi tekrarlanabilen bir uygulamadır. Tedavi tekrarlandığı takdirde olası sorunlar belirlenebilmekte ve tedavinin başarı şansını arttırmaya yönelik özel uygulamalara başvurulabilmektedir. Bu yüzden tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanan çiftler umutsuzluğa kapılmamalıdır. 

Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Yapılmalı?

Başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavisi sonrasında çiftler, mutlaka doktorları ile görüşmelidirler. Eğer tüp bebek tedavisi art arda 3 defa başarısızlıkla sonuçlanmışsa transfer edilecek olan embriyolara genetik tarama testleri yapılması gerekebilir. Çünkü genetik bir rahatsızlık taşıyan embriyolar rahme tutunmakta zorlanırlar, bu da tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açar.

Günümüzde PGT gibi testler sayesinde, rahme transfer edilecek olan embriyoların genetik kodları incelenebilir ve rahme yalnızca sağlıklı olan embriyolar transfer edilebilir. Bu da tüp bebek tedavisinin başarı oranını önemli ölçüde arttırır.

Eğer çiftler tedavinin başarısız olma nedeninin, tedaviyi gerçekleştiren ekiple alakalı olduğundan şüpheleniyorlarsa farklı bir hastaneye veya tüp bebek merkezine de başvurabilirler. Tüp bebek tedavisinde doktor ve tüp bebek merkezi seçimi son derece önemlidir. 

Tüp Bebek Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

Tüp bebek tedavisi tekrarlanabilen bir tedavidir. Tedavinin tekrarlama sayısıyla ilgili bir sınırlandırma da bulunmamaktadır. Eğer çiftler maddi ve manevi olarak tedaviye hazırlarsa tüp bebek tedavisini tekrarlatabilirler.

Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?

Eğer tüp bebek tedavisi başarısız geçmişse bireyin, normal adet tarihinde adet olması beklenir. Ancak başarısız tüp bebek tedavisi sonrasında bireylerin adet düzeninde kaymalar meydana gelmesi de mümkündür. Tedaviyi takip eden bir ila iki ay içerisinde adet düzeni yeniden normale dönecektir. 


Doktora Sorun!
Call Now Button