Tüp Bebek Tedavisinde Hastanede Yatmak Gerekli Midir?

Tüp bebek tedavisi, tüm aşamaları özenle ve dikkatle gerçekleştirilen, gelişmiş bir kısırlık tedavisi uygulamasıdır. Bu tedavi boyunca gebeliğin sorunsuz bir şekilde meydana gelebilmesi için pek çok özel uygulamaya başvurulur. Ancak ideal olarak bu uygulamaların hiçbirinde cerrahi müdahale gibi zorlayıcı uygulamalara başvurulmaz. Bu yüzden tedavi sürecinin hiçbir aşamasında anne adayının veya baba adayının hastanede yatmasına gerek kalmaz. Tüp bebek tedavisi boyunca, özellikle de anne adayının belli aralıklarla tüp bebek merkezine uğraması ve çeşitli kontrollerden geçmesi gerekebilir. Ancak bu kontroller çoğu zaman yarım saat gibi kısa sürelerde tamamlanır ve sonrasında anne adayı eve dönebilir. Baba adayından ise tedavi süresince yalnızca sperm alımı yapılır. Spermler, mastürbasyon yoluyla hiçbir tıbbi uygulamaya gerek kalmadan toplanırlar. Yani baba adayına da hastanede kalmasını gerektiren herhangi bir tıbbi müdahalede bulunulmaz.

Embriyo Transferi Sonrası Ne Zaman Taburcu Olunur?

Embriyo transferinden yaklaşık yarım saat sonra çiftler evlerine dönebilirler. Embriyo transferi, tüp bebek tedavisinin son aşamasıdır. Bu süreçte anne adayından alınan yumurta hücreleri, laboratuvar ortamında baba adayından alınan sperm hücreleri ile döllenmiştir. Döllenen yumurtalar uygun koşullar altında bir süre gelişmiş ve rahme yerleştirilmeye hazır hale gelmiştir. Bahsi geçen döllenmiş yumurtaların, rahme yerleştirilebilmesi için embriyo transferi veya tüp bebek transferi olarak bilinen işleme başvurulur. Bu işlem her her ne kadar zor, ağrılı veya zahmetliymiş gibi bilinse de 10 dakika içerisinde, ağrısız bir şekilde tamamlanmaktadır. Embriyolar rahme transfer edildikten sonra anne adayının, yarım saat kadar uzanarak dinlenmesi gerekir. Daha sonra ise çiftler evlerine dönebilir ve doktorları tarafından verilen tavsiyelere uyarak günlük yaşamlarına devam edebilirler. Yani tedavinin hiçbir aşamasına hastane yatışına gerek duyulmaz. Bu yüzden de taburcu olma süresinden bahsedemeyiz. 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Yolculuk Yapılır Mı?

Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferinin sonrasında çiftler, 2 ila 3 saatlik bir yolculukla evlerine dönebilirler. Ancak yolculuk bahsi geçen süreden daha fazla sürecekte bir günlüğüne tedavinin gerçekleştiği ilde konaklanmalı, ertesi gün yolculuğa çıkılmalıdır.


Doktora Sorun!
Call Now Button