Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişki

Cinsel ilişkiler çiftlerin hem bedensel sağlıkları hem psikolojileri hem de aralarındaki bağ için son derece önemlidir. Tüp bebek tedavisi boyunca anne adayının çeşitli ilaçlar kullanması gerekmektedir. Bu ilaçlardan bazıları yumurtalıkların uyarılması ve yumurta olgunlaşmasının ideal bir şekilde gerçekleşmesi için uygulanır. Bazıları ise olgunlaşan yumurta foliküllerinin sağlıklı bir şekilde çatlayabilmesi için verilir. Tedavinin hiçbir aşamasında, tedavinin başarı şansını düşürecek bir durumla karşılaşılmaması için tüm bu süreçler özenle ve dikkatle yürütülür. Bu yüzden çiftlere tüp bebek tedavisi süresince cinsel ilişkide bulunmamaları tavsiye edilir. Böylece suni döllenme işlemine kadar baba adayı sağlıklı ve kaliteli sperm hücreleri üretebilir, anne adayının vücudu ise bu spermler tarafından döllenecek olan yumurta hücrelerinin olgunlaşmasını tamamlayabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Cinsel İlişki Önerilir Mi?

Tüp bebek tedavisinin planlama sürecinde cinsel ilişki kurmayı sakıncalı kılacak herhangi bir problem yoktur. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce cinsel ilişki kurulabilir. Tedavi sonrasında ise cinsel perhiz uygulanmalı, tedavi sonrasında sonuçlar belli olana kadar bir süre cinsel ilişki kurulmamalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Cinsel İlişki Kurulabilir Mi?

Tüp bebebek tedavisi sırasında, anen adayı ilaç kullanmaya başladığı gibi cinsel ilişkilere ara verilmelidir. Bu ara tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferi sonrasına kadar devam etmelidir. Embriyo transferinden yaklaşık 2 hafta sonra gebeliğin meydana gelip gelmediği öğrenilebilir. Eğer tutunma gerçekleşmemişse ve tedavi başarısız olmuşsa çiftler cinsel ilişkiye girmeye başlayabilirler. Tedavi başarılı olmuş ve gebelik başlamışsa da gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için en az 5 hafta kadar daha cinsel ilişkiden uzak durmalıdırlar.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Neden Cinsel İlişki Önerilmez?

Tüp bebek tedavisi, doktor tarafından büyük bir özen ve dikkatle yürütülen özel aşamalar barındırır. Bu aşamaların sırasıyla ve ideal bir şekilde gerçekleşmesi tedavinin başarısı için çok önemlidir. Tedavi sırasında cinsel ilişkiye ara verilmesi, baba adayının sağlıklı ve kaliteli sperm üretebilmesine olanak sağlar. Aynı şekilde bu süreçte anne adayı da sorunsuz bir şekilde yumurta olgunlaşma süreçlerini tamamlar. Bu önemli faktörlerin ideal bir şekilde gerçekleşebilmesi için tüp bebek tedavisi süresince cinsel ilişkilere ara vermek gerekir. Bununla birlikte tüp bebek tedavisi sırasında, özellikle de baba adayından sperm alındıktan sonra bazı cinsel faaliyetler gerçekleştirilebilir. Konu hakkında merak ettikleriniz için doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.


Doktora Sorun!
Call Now Button